novinky-detail

Propagační cyklojízda po nově otevřeném úseku Zelené cyklomagistrály Ploučnice

Pátek, 3. květen, 2013

Dne 3. května 2013 uspořádal Mikroregion Podralsko tradiční propagační cyklojízdu tentokrát po nově otevřeném úseku Zelené cyklomagistrály Ploučnice, úseku Osečná – Noviny pod Ralskem (Průrva).

Letošní vybraná trasa kopírovala nově vytvořený úsek z Druzcova, přes Osečnou, Hamr na Jezeře, Stráž pod Ralskem do Novin pod Ralskem, kde skončila u Průrvy Ploučnice. Trasa byla dlouhá s drobnými zajížďkami 15,188 km a absolvovalo jí bez problémů 46 cyklistů, mezi nimiž byli samozřejmě zástupci Mikroregionu Podralsko, zástupci Libereckého kraje, statutárního města Děčín, dále němečtí partneři ze Saského Markersdorfu a zástupci stavební firmy a dalších firem, které se na akci podílely.

Start a úvodní přivítání proběhlo za nepříznivého počasí na návsi v Druzcově. Zde se účastníci rozhodli plánovaný úsek projet a ihned zavrhli „suchou variantu“. Dobré náladě u startu určitě přispěla i ranní káva. Prvním zastávkovým místem bylo návrší u hřbitova v Druzcově, u nově vybudovaného mobiliáře a zrekonstruovaných Božích muk. Zde byla přestřižena páska a pokračovalo se na Osečnou, Podvrší a Hamr na Jezeře, kde se účastníci po přestřižení pásky na hrázi Hamerského jezera přesunuli do jednací místnosti tamního obecního úřadu. Tam proběhla přednáška pracovníků Okresního ředitelství Policie ČR v České Lípě k podmínkám provozu na cyklostezkách a následovala bouřlivá diskuse k tomuto tématu. Poté bylo diskutováno téma „budoucí provozní řád cyklostezky“. Po ukončení pokračovala cyklojízda do Stráže pod Ralskem, kde účastníci shlédli zrekonstruovaný místní kostel a pokračovali do Novin pod Ralskem. Zde si prohlédli Průrvu Ploučnice a na kolech pokračovali do Hostince u Zlaté lípy, kde se občerstvili, ohřáli a usušili. Na závěr zde proběhlo krátké vyhodnocení akce a seznámení účastníků s připravovanými kroky k pokračování výstavby dalších úseků až do Děčína. Pracovnice statutárního města Děčín závěrem seznámila přítomné s pokračováním projektu na části Ústeckého kraje.