novinky-detail

Křest knihy „Zaniklé obce kolem Ralska“

Středa, 1. říjen, 2014

Slavnostní křest knihy „Zaniklé obce kolem Ralska“, kterou napsal Osvald Hons se uskutečnila 1. října v Místním centru v Ralsku-Kuřívodech.

Pogratulovat autorovi a pokřtít záslužnou knihu, která mapuje zánik více než 20 vesnic a osad, přišli náměstek hejtmana LK pro životní prostředí Josef Jadrný, krajské radní Ivana Hujerová a Alena Losová, starosta města Miroslav Králík předseda Mikroregionu Podralsko a starosta Osečné Jiří Hauzer, senioři z Domova důchodců ze Sloupu v Čechách, starostové okolních (nezaniklých) obcí, a další vzácní hosté.

Tož s Osvaldem Honsem zavzpomínejme na Strážov, Vranov a Srní Potok, Okna, Olšinu, Židlov, Kostřice, Černou a Českou Novinu, Holičky a další osady a lidi, kteří zde žili.

Publikaci vydalo v nákladu 1500 výtisků Město Ralsko, kniha má 512 stran a velké množství zejména historických fotografií. Cena činí 349 Kč a je k mání v Místním centru v Kuřivodech.


Současné Ralsko

Hlavním sídlem novodobého sídla je bývalé město Kuřívody, po němž zdědilo Ralsko městský status. Název Ralsko není názvem žádné sídelní části dnešního města, ale dominantního kopce a hradu, nacházejících se na hranici jednoho ze severních výběžků území města, a bývalého vojenského výcvikového prostoru.

Město Ralsko leží na jihovýchodě okresu Česká Lípa, v průměrné nadmořské výšce 331 metrů. Ralsko patří rozlohou 171 km² k obcím s největší rozlohou v Česku (po Praze, Brně a Ostravě 4. největší obec i město). Žije zde v současné době necelých 1800 obyvatel v celkem 9 místních částech: Boreček, Horní Krupá, Hradčany, Hvězdov, Jabloneček, Kuřívody, Náhlov, Ploužnice, Svébořice.