novinky-detail

Cykloexkurze v okolí Seifhennersdorfu a Leutersdorfu

Pátek, 9. září, 2022

V pátek 9. září 2022 se zúčastnili zástupci Mikroregionu Podralsko cykloexkurze v Německu – Seifhennersdorfu a Leutersdorfu. Akci pořádal přírodní park Žitavské hory, celý cyklovýlet zorganizovala starostka Seifhennersdorfu paní Karin Berndtová.

Cyklojízda byla tentokrát zacílená na Seifhennersdorf a Leutersdorf a jejich okolí. Za krásného počasí vyjelo na trasu dlouhou 17 km celkem 35 účastníků (25 CZ / 10 DE). Výchozím a startovním místem bylo prostranství před Radnicí v Seifhennersdorfu. První zastávkou na trase byla místní firma na výrobu klavírů a pianin C. Bechstein Pianofortemanu­faktur GmbH. Zde se skupiny ujala průvodkyně a detailně je seznámila s procesem výroby těchto hudebních nástrojů. Poté skupina cyklistů pokračovala Karáskovou cyklotrasou k úpatí hory Großer Stein. Po piknikovém posilnění následoval pěší výstup až na samotný vrchol (471 m), ze kterého byl krásný výhled na německo-česko-polské pohraničí. Po zajímavém geologickém výkladu předsedy přírodního parku Žitavské hory Petra Pachla a opětovném piknikovém posilnění se účastníci cyklojízdy vydali přes obec Leutersdorf na seifhennersdorfské koupaliště do budovy Silberteichbunde, kde byl připravený polední oběd. Na projížďku na lodičkách po rybníku Gondelteich už bohužel nezbyl čas. V úprku si celá skupina aspoň prohlédla místní Aquapark s přilehlým rybníkem Silberteich a dále pokračovala po Karáskově cyklotrase s nádherným výhledem na Žitavské hory do města Seifhennersdorf, do výchozího bodu výletu. Akce byla zakončena vyhodnocením a poděkováním všem organizátorům v kavárně C. Bechstein. Do cíle dorazilo 34 účastníků cyklojízdy v pořádku, jeden účastník po defektu dorazil až do kavárny.

„Každá cyklojízda je vždy zajímavá. Jejím cílem je propagace a rozvoj cykloturistiky a společné vytváření podmínek pro ni. Dále je neocenitelná výměna zkušeností v oblasti komunální politiky jak na české, tak na německé straně. Bonusem k tomu pak jistě přispívá poznání nových lokalit, přírody i pamětihodností. Tak tomu bylo i v Seifhenner­sdorfu a jeho okolí. Po návštěvě už konečně vím, proč se vlastně říká Seifhennersdorfu – město dobrých tónů. Na závěr byl navržen program spolupráce Mikroregionu Podralsko a přírodního parku Žitavské hory na další období a doladěn společný kalendář pro rok 2023“, uvedl předseda Mikroregionu Podralsko Jiří Hauzer.

 


Akce je součástí projektu „Česko-německá cykloexkurze Mikroregionem Podralsko, ERN-1114-CZ-23.05.2022“ podpořeného Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu spolupráce na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2014–2020 v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Nisa.